|  | 

Finanse i biznes

Czy wyjeżdżać za pracą?

img-responsive

Wielu Polaków jest porozrzucanych po całej Europie. Pracują na budowach, w restauracjach, są informatykami, albo bankowcami. Praktycznie odnajdują się we wszystkich zawodach nie tylko w pracach fizycznych. Polacy są dobrze wykształceni, znają języki obce i są bardzo cenieni jako pracownicy. Idąc ulicami wielu miast, można usłyszeć język polski tzn., że ludzie się aklimatyzują i powoli wrastają w to społeczeństwo, do którego przybyli. Dzieci już rodzą się na obczyźnie, chodzą do tamtejszych przedszkoli i szkół. Ciężko teraz byłoby wrócić do Polski i zaczynać życie od nowa.

Czy Niemcy są dobrym miejscem na pracę?

Najbliżsi sąsiedzi Polski Niemcy, długo czekali, żeby otworzyć rynek pracy dla Polaków. Obawiali się odebrania miejsc pracy lokalnym mieszkańcom. Owszem w jakimś stopniu mieli rację, ale po eksodusie do Wielkiej Brytanii Niemcy już nie były dla Polaków takie atrakcyjne. Berlin to miasto leżące stosunkowo blisko granic Polski, a przybywający tam, w poszukiwaniu pracy trafili na bardzo chłonny rynek, który potrzebował specjalistów każdego autoramentu. Berlin to bardzo kosmopolityczne miejsce, zupełnie inne niż reszta Niemiec. Ogromna różnorodność mieszających się tam kultur ma ogromny wpływ na mieszkańców Berlina, którzy pochodzą z różnych stron świata, dlatego przybysze z Polski bardzo szybko odnaleźli się w tym środowisko. Jest to jednak bardzo drogie miejsce na ziemi. Posiadać dom w Berlinie to niebywały sukces. Raczej większość przybyszów korzysta z wynajętych lokali, których jak na tak duże miasto ciągle brakuje. Dlatego ceny czynszów szybko szybują w górę. Okazuje się, że Polacy świetnie dają sobie radę i czy to informatyk, czy elektryk znakomicie sprawdzają się jako pracownicy małych firm i dużych korporacji, które mają swoje biura i siedziby w stolicy Niemiec. Dobrzy fachowcy są poszukiwani na całym świecie, dlatego dobrze wykształceni przybysze z Polski szybko znajdują pracę dla siebie.

Dlaczego Polacy wyjeżdżają?

Praca jest także do opieki nad starszymi ludźmi, którymi zajmują się kobiety z Polski, często emerytki, które nie mogą się odnaleźć w rzeczywistości z niższymi wynagrodzeniami. Okazuje się, że zaczynają bez znajomości języka niemieckiego, poznają go w pracy i świetnie sobie radzą. Dlatego tak bardzo ceni się pracowników z Polski, bo są rzetelni, przykładają się do pracy, starają się być najlepsi i wcale nie muszą konkurować o pracę z innymi nacjami. Szkoda, że przez takie sytuacje wydrenował się polski rynek pracy, pozbywając się najbardziej wartościowych, młodych ludzi, którzy widzą swoją przyszłość z dala od kraju. Nagle okazało się, że w Polsce też brakuje pracowników, którzy zostali zastąpieni przez napływających fachowców z Ukrainy. Przyszło nam żyć w ciekawych czasach, kiedy migracja ludności, nie opiera się tylko na ucieczkach od wojen i dyskryminacji, ale bardziej jest migracją zarobkową Ci, którzy wyjeżdżają, nie czują się obywatelami miejsc, do których przybyli i nie czują się już obywatelami Polski.

 

czy-wyjezdzac-za-praca

ABOUT THE AUTHOR