BMI – jak obliczyć?
Wzór BMI jest prosty. To stosunek wagi do wzrostu. Pozwala w szybki i łatwy sposób uzyskać odpowiedź czy nie mamy problemów z nadwagą, otyłością czy niedowagą
Body Mass Index, czyli BMI to wskaźnik, który został opracowany przez belgijskiego statystyka w 1832 roku. Do powszechnego użycia wskaźnik został wprowadzony w latach 70 XX wieku.
Podstawowe dane, takie jak waga i wzrost pozwalają określić czy waga jest prawidłowa.
Czy warto znać wskaźnik BMI?
Zastanawiasz się czy Twoja waga jest w normie? Oblicz BMI! Porównanie wyniku do zalecanych norm, pozwala zweryfikować czy podejrzenia np. na temat nadmiernej masy ciała są słuszne. Poznanie naszego wskaźnika BMI informuje nas, czy jesteśmy w grupie ryzyka chorób układu krążenia czy cukrzycy.
Aby obliczyć swój wskaźnik BMI musimy znać swoją aktualną wagę i wzrost. Nie warto tu przekłamywać, gdyż wynik wyjdzie zafałszowany i nic tak naprawdę nam nie powie o naszym zdrowiu.
Aby pomiar był wiarygodny, należy zważyć się rano w samej bieliźnie. Wzrost mierzymy zawsze na boso.
Następnie, oblicz BMI, korzystając ze wzoru: BMI = masa ciała (kg) / wzrost (m)2.
Prawidłowy wynik BMI mieści się w przedziale 18, 5 – 24, 55. Jeśli wynik jest poniżej 18, 5 mówimy o niedowadze. Wynik między 25 a 29, 99 wskazuje na nadwagę. Natomiast wynik powyżej 30 to już otyłość, która może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu.
BMI i jego zalety
Główną zaletą wskaźnika BMI jest łatwość dokonanego pomiaru. Nie musimy udawać się do lekarza, aby sprawdzić jaki jest nasz Body Mass Index. Wystarczy w internecie znaleźć kalkulator BMI i już możemy otrzymać wynik. Nie wychodząc z domu jesteśmy w stanie sprawdzić czy nasza waga jest w porządku.
Otrzymując wynik poniżej lub powyżej normy, powinniśmy zgłosić się do specjalisty, który zleci wykonanie kolejnych badań i podejmie się diagnostyki problemu.
Wskaźnik BMI jest pierwszą oznaką czy nasze zdrowie jest w porządku. Nieprawidłowości w tym zakresie to pierwszy krok do poszukania diagnozy.
To proste i łatwe narzędzie, z którego może skorzystać każdy, nie ruszając się z fotela. Jednak trochę problemów może nam sprawić interpretacja. Wówczas warto skonsultować się z doświadczonym specjalistą, który przy pomocy swojej wiedzy, a także dokładniejszych metod, bardziej miarodajnie oceni nasz stan odżywienia.
Przy zbyt niskim lub zbyt wysokim BMI wato udać się do dietetyka. Zadba on o nasze menu, dzięki czemu dieta będzie skuteczna. Współpraca ze specjalistami pozwoli na osiągnięcie zakładanych rezultatów w odpowiednim czasie.
Obliczenie BMI to pierwszy krok, by poprawić nasze zdrowie. Zarówno niedowaga, jak i nadwaga mogą być dla nas niebezpieczne.Waga wiele mówi o naszym organizmie, o problemach, które mamy. Nawet osoby pozornie zdrowe, mogą znajdować się w grupie ryzyka.
Dlatego warto wykonywać badania, nawet tak proste jak obliczanie wskaźnika Body Mass Index. W porę wychwycone nieprawidłowości pomogą szybciej wyzdrowieć i powrócić do pełni sił.
Najnowsze komentarze